За чисте місто!
головна сторінкаконтактна інформаціякарта сайту
За чисте місто!
» Адреси громадських приймалень

   Центральний офіс

    м. Тернопіль
вул. Листопадова, 2,
тел.  (0352) 42-21-01
e-mail: zamisto@mail.ru

За чисте місто!
» Корисні посилання
Президент України
Урядовий портал
Верховна Рада України
Громадянське суспільство і влада
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА УКРАЇНИ
Національний знак єкологічного маркування
Міжнародний Фонд "Єдиний світ"

Джерельна чистота чи коктейль з кишковими паличками?

Чим швидше крокує прогрес, тим більше люди зациклюються на стані свого здоров’я. Повертаються, так би мовити, до джерел. Причому в прямому й переносному значенні. Харчі везуть із села (бабці-дідусі спину на городі гнуть, аби не дати дітям-внукам вмерти з голоду), воду теж не поспішають пити з крана. Та ось чи завжди те, що ми вважаємо екологічно чистим і винятково корисним, насправді таким є?

Скажімо, минулого тижня громадська організація «За чисте місто!» провела експеримент. Відібрала проби води в різних мікрорайонах Тернополя і відвезла їх у «Тернопільстандартметрологію». Цікаво те, що вода була не лише з крана, а й із привозних цистерн, тобто та, котра вважається джерельно чистою. За словами Антона Рекуша, голови міської громадської організації «За чисте місто!», члени організації пробиралися навіть туди, де їм забороняли знімати на відеокамеру — в другу міську лікарню та пологовий будинок на вул. Замковій. Також організація опитала жителів обласного центру, чи задовольняє їх якість води в місті. Відповіді були майже одностайними — ні. Майже всі згадували, як змінюється внутрішня поверхня чайника після кількох кип’ятінь води. Саме тому тернополяни часто або самі набирають воду в джерелах, або купують її. Ті, хто купував джерельну привізну воду, одностайно стверджують, що її якість не порівняти з тією, що має її «посестра» з крана. Осаду майже не відкладається, та й на смак вона наче краща.

Яким же було здивування всіх, коли спеціалісти стандартизації та метрології надали результати аналізів. Згідно з ними, вода з крана відповідає нормам і за фізико-хімічними показниками, і за мікробіологічними. А ось відома чи не всьому Тернополю вода «Долина», яку привозять із сусідньої Чернівеччини, «підманула-підвела». Вміст бактерій групи кишкових паличок (коліф) перевищив допустимі норми в чотири рази!

Щоби зрозуміти, що саме означає цей результат, ми звернулися до Тернопільської міської санепідстанції. Відомо, що саме тут якість привозної води повинні постійно контролювати. Як пояснила нам завідувачка відділу гігієни харчування Ірина Поліщук, воду безпосередньо з джерела періодично тестує Заставнівська районна санепідстанція, що в Чернівецькій області. «Ми також проводимо вибірковий контроль», — зауважила пані Ірина. Скажімо, передостання перевірка була 5 березня цього року.

Експерт звернула увагу на те, що перевізники повинні відповідати за чистоту цистерн, постійно їх дезінфікувати. Із забором матеріалу для аналізу теж не все просто. Щоби максимально об’єктивно оцінити речовину, потрібно дотримуватися правил. До прикладу, відбирати воду в лабораторну простерилізовану тару. Цих вимог в експерименті вдалося дотриматися, коли йшлося про централізоване водопостачання. Інженер-мікробіолог випробувальної лабораторії ДП «Тернопільстандартметрології» Оксана Ярмусь використовувала і стерилізовану тару, і стерилізувала крани.

Лише до машини «Долини» Антон Рекуш підходив сам. Знімали процес прихованою камерою.

За кілька днів після оприлюднення інформації, спеціалісти санстанції вже мали результати аналізів. «Панікувати нема підстав», — сказала Ірина Поліщук. Усі зразки води, відібраної з кількох ємностей, відповідали санітарним нормам. «На літр — не більше 9 паличок, — сказала експерт. — А це відповідає нормі». Як з’ясувалося, вимоги до води з централізованого водогону і з джерела — різні. Так, згідно із санітарними правилами із влаштування і утримання колодязів, вода з яких використовується для децентралізованого постачання, кількість паличок не повинна перевищувати 10 на літр (а не три).

На думку пані Ірини, кишкові палички могли потрапити у воду як завгодно. «Її треба було набирати в стерильну тару, як і у випадку з централізованою», — пояснила вона. Крім того, фахівець радить не судити про якість за одним аналізом.

Цього місяця санстанція відбере на аналіз воду ще кілька разів. Зазвичай, її перевіряють раз на місяць, але навесні та влітку процедуру проводять частіше — через танення снігів, сильні опади...

«Я сама вживаю воду з джерела, — сказала І. Поліщук. — Але як гігієніст раджу її все одно кип’ятити».

 

Дата: 24.03.2010
Автор: Олена ТРЕТЯЧЕНКО
Джерело: http://vilne.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=4313:jerelna-chystota&catid=3:socium&Itemid=13

Повернутися у розділ ЗМІ
» Додаткові розділи
» Фотоматеріали
» Медіа файли
Перше засідання громадської ради з питань екології
Перше засідання громадської ради з питань екології
 Переглянути відео
 Усі відео матеріали
» Пошук по сайту
» За чисте місто!
© ТОГО «За чисте місто!»

Про організацію        Наша Тернопільщина        Нормативно-правові документи        Громадські приймальні        Діяльність організації        Засоби масової інформації        Корисна інформація        Зворотній зв’язок
Створення сайтуweb-студія «Kenga» Web-студія «Kenga»